09 CZE 2016

Strona tytułowa wystawy Wesele w Zakopanem
Strona tytułowa wystawy
Wesele w Zakopanem

Dlaczego warto obejrzeć fotoreportaż Jerzego Żymirskiego pt. „Wesele w Zakopanem”? Chociażby dlatego, że jest to próba (myślę, że całkiem udana) zmierzenia się z gatunkiem, który dla Jerzego Żymirskiego był daleki, a wręcz obcy.

Kontemplacja krajobrazu, fascynacja ulotnością i niepowtarzalnością chwili oraz magia i potęga natury, tymi zagadnieniami zajmował się najchętniej Jerzy Żymirski w swojej pracy artystycznej. Fotoreportaż to przede wszystkim dynamika, spontaniczny zapis wydarzenia, ale także konieczność wniknięcia w ludzkie emocje, czy przeżycia, oto przyczyny, które sprawiły, że z olbrzymim dystansem Jerzy Żymirski zdecydował się na podjęcie tego właśnie tematu. Akcja tytułowego wesela, rozegrała się w sierpniu 1977 roku w Zakopnanem i mimo, że efekt fotograficzny okazał się ciekawy, to sam autor nie zamierzał publikować tych właśnie fotogramów. Blisko czterdzieści lat czekały one na prezentację i wernisaż. I choćby właśnie dlatego warto zapoznać się z tym fotoreportażem, ponieważ jest to absolutna prapremiera tych fotografii, które w pierwotnej wersji powstały jako komplet „przeźroczy”, jak to dawniej mówiono, a dzisiaj popularnie nazywanych slajdami.

Wystwa przygotowana przez Stowarzyszenie Miłosników Czeladzi prezentowana jest w gościnnych progach Miejskiej Biblioteki Publicznej i jej Galerii Exlibris do końca czerwca 2016 r.