Dane adresowe:

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Marii Nogajowej

ul. 1 Maja 27, 41-250 Czeladź
tel. 32 265 10 02, 32 265 47 83

Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

09 CZE 2016

Wesele w Zakopanem

Strona tytułowa wystawy Wesele w Zakopanem
Strona tytułowa wystawy
Wesele w Zakopanem

Dlaczego warto obejrzeć fotoreportaż Jerzego Żymirskiego pt. „Wesele w Zakopanem”? Chociażby dlatego, że jest to próba (myślę, że całkiem udana) zmierzenia się z gatunkiem, który dla Jerzego Żymirskiego był daleki, a wręcz obcy.

Kontemplacja krajobrazu, fascynacja ulotnością i niepowtarzalnością chwili oraz magia i potęga natury, tymi zagadnieniami zajmował się najchętniej Jerzy Żymirski w swojej pracy artystycznej. Fotoreportaż to przede wszystkim dynamika, spontaniczny zapis wydarzenia, ale także konieczność wniknięcia w ludzkie emocje, czy przeżycia, oto przyczyny, które sprawiły, że z olbrzymim dystansem Jerzy Żymirski zdecydował się na podjęcie tego właśnie tematu. Akcja tytułowego wesela, rozegrała się w sierpniu 1977 roku w Zakopnanem i mimo, że efekt fotograficzny okazał się ciekawy, to sam autor nie zamierzał publikować tych właśnie fotogramów. Blisko czterdzieści lat czekały one na prezentację i wernisaż. I choćby właśnie dlatego warto zapoznać się z tym fotoreportażem, ponieważ jest to absolutna prapremiera tych fotografii, które w pierwotnej wersji powstały jako komplet „przeźroczy”, jak to dawniej mówiono, a dzisiaj popularnie nazywanych slajdami.

Wystwa przygotowana przez Stowarzyszenie Miłosników Czeladzi prezentowana jest w gościnnych progach Miejskiej Biblioteki Publicznej i jej Galerii Exlibris do końca czerwca 2016 r.

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:  
  • Aktualizacja publikacji:  
  • Wytworzenie publikacji:  
  • Zatwierdzenie informacji:  
Drukuj Liczba odwiedzin: 56

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl