23 MAJ 2016

Daniel Dawidowicz omawia prezentację multimedialną
Daniel Dawidowicz omawia
prezentację multimedialną

Wśród majowych imprez związanych z książką, Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej zaproponowała kolejne ciekawe spotkanie, które odbyło się w dniu 12.05.2016 r.

Tym razem tematem były tajemnice manuskryptów czyli historia powstania książki. W ponad godzinną podróż do pierwszych dzieł rękopiśmiennych zabrał swoich słuchaczy Daniel Dawidowicz – archeolog i kaligraf. Opowiedział on o świecie starych ksiąg – papirusów, pergaminów, zwojów, średniowiecznych opraw kodeksów. Podczas prezentacji multimedialnej słuchacze poznali nurty naukowo-filozoficzne od czasów antycznych aż do średniowiecza. Uczestnicy spotkania mogli także "namacalnie" podziwiać oprawione w ramy, przepięknie ilustrowane, bogato złocone kartki kopii manuskryptów. Zainteresowani przy okazji dowiedzieli się co oznacza powiedzenie "przeczytać od deski do deski" a także czy "złoty kodeks" z Gniezna rzeczywiście był złoty.