19 LIS 2019

Kalendarzowe uroczystości

Wspólne zdjęcie

Świętowanie stanowi nieodłączny element życia każdego człowieka. Celebrujemy urodziny, imieniny, ślub i wiele innych ważnych wydarzeń. Szczególną uwagę poświęcamy świętom, które jednoczą większe grupy osób.

Na tych właśnie chwilach skupiła się pani Katarzyna Stronczek, która przedstawiła seniorom prezentację dotyczącą świąt w Polsce. Było to kolejne spotkanie z cyklu "W obiektywie życia" w Filii nr 2. Podążając za kalendarzem, który nadaje w dużej mierze rytm naszemu życiu poznawaliśmy rodzime zwyczaje świąteczne. Nasz gość specjalny opowiadał nie tylko o wydarzeniach religijnych i państwowych, ale także o tych, które mają charakter świecki. Rozmawialiśmy zarówno o Wielkanocy, Bożym Narodzeniu i Święcie Konstytucji 3 Maja, jak i o Andrzejkach czy Halloween, które coraz mocniej zaznacza swoją obecność w naszej kulturze. Pasjonująca prezentacja uświadomiła nam, że współczesne tradycje, które co roku kultywujemy nie są przypadkowe i mają swoje źrodło w odległej historii. Nasi przodkowie z rozmysłem decydowali o najmniejszych nawet szczegółach np. potrawach, które będą w dany dzień spożywane. Mają one bowiem swoją własną symbolikę, dziś niestety już często zapomnianą. Przekonaliśmy się jakie występują różnice i podobieństwa w tym świętowaniu. Zgromadzeni seniorzy z dużym zaciekawieniem słuchali opowieści oraz dzielili się zwyczajami obecnymi w ich rodzinach. Spotkanie zakończyliśmy podziękowaniem dla pani Katarzyny, która życzyła wszystkim, aby potrafili cieszyć się swoimi małymi uroczystościami zbliżającymi ich do siebie.