04 PAŹ 2016

Członkowie klubu DKK przy wystawie Książek Zakazanych
Członkowie klubu DKK
przy wystawie Książek Zakazanych

Jak można uczcić Tydzień Książek Zakazanych? Oczywiście czytając choćby jedną ze znajdujących się w Indeksie Ksiąg Zakazanych.

Jak co roku, Dyskusyjny Klub Książki włączył się do akcji ukazującej problem naruszania wolności słowa i propagowania cenzury. W tym roku uczestnicy Klubu omówili książkę "Na zachodzie bez zmian" Ericha Marii Remarque'a, która uznana została przez władze nazistowskie w latach 30 XX wieku za niepoprawną politycznie, bo pacyfistyczną i ukazującą bezsens wojny. Jej Autor natomiast był prześladowany i skazany na los emigranta. Dyskusja wzbudziła silne emocje i wywołała nawiązania do polskich autorów "straconego pokolenia".

W tygodniu Książek Zakazanych zwracamy uwagę na istniejącą na przestrzeni wieków cenzurę zabraniającą posiadania, czytania i rozpowszechniania dzieł uznanych za szkodliwe przez władze państwowe i kościelne oraz negującą możliwość wolnego wyboru i dostępu do książek celem ubezwłasnowolnienia i pozbawienia możliwości samodzielnego myślenia.