02 CZE 2016

Czeladzianie na salonach - podsumowanie projektu

Uczestnicy projektu oraz zaproszeni goście

Ostatniego maja w gościnnych progach czeladzkiej Biblioteki odbyło się uroczyste podsumowanie projektu Czeladzianie na salonach, realizowanego przez Stowarzyszenie Miłośników Czeladzi we współpracy z Miejską Biblioteka Publiczną.

Głównym celem projektu Czeladzianie na salonach było upamiętnienie postaci, które wywarły pozytywny wpływ na mieszkańców Czeladzi oraz pogłębienie lokalnych więzi. Zamierzeniom przyświecała cicha nadzieja, że młodzież – główny adresat projektu, zainteresuje się znanymi postaciami, które urodziły się, mieszkały lub mieszkają w Czeladzi, ale zdobyły uznanie poza granicami miasta, kraju a nawet w świecie.

Do współpracy zaproszono grupę uczniów z Gimnazjum nr 3, którzy spośród wybitnych czeladzian wybrali 4 osobistości: Janusza Domagalika, Barbarę Gruszkę-Zych, Jana Powałkę i Zygmunta Szkocnego.

Następnie po teoretycznym i praktycznym przeszkoleniu przez profesjonalistów: Wiesławę Konopelską (dziennikarkę, redaktor naczelną Śląska i Echa Czeladzi) oraz Jarosława Cybę (filmowca, lidera kabaretu Dno) stworzyli reportaże i fotoreportaże opowiadające o wybranych przez siebie czeladzianach.

Cel projektu został w pełni osiągnięty.

Młodzież zdobyła ciekawe doświadczenie, nauczyła się bądź ugruntowała wiedzę dotyczącą technik filmowych i fotograficznych, poznała nowy sposób na ciekawe spędzanie wolnego czasu i wzmocniła międzypokoleniowe więzi dzięki rozmowom z członkami Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi.

Koordynatorem projektu była pani Beata Marcinkowska, członek Stowarzyszenia, kierownik Czytelni Naukowej Miejskiej Biblioteki Publicznej. Młodzieżą opiekowała się i na co dzień współpracowała przy realizacji projektowych zadań pani Joanna Walocha nauczycielka Gimnazjum nr 3.

W projekcie udział wzięli:

• Weronika Pawlusińska, Kamila Chechelska, Zuzia Nowak, Marta Gąsiorek, Sandra Domagała, Marta Kapuścik, Maks Bańka, Szymon Pluta - twórcy filmu "Magia słów – w świecie Barbary Gruszki-Zych"

• Miriam Zmarzły, Julia Odrzywołek, Tomek Olczuk, Kuba Soroń – twórcy filmu "Życie z paletą – Jan Powałka z synami"

• Sandra Domagała, Marta Kapuścik, Paulina Kubasiak, Szymon Pluta, Maks Bańka – twórcy filmu "W krainie miniaturowych książek Zygmunta Szkocnego"

• Dawid Przybyłowski, Wiktoria Cembrzyńska, Patryk Orkisz, Darek Męcik, Damian Gruszka – twórcy fotoreportażu "Śladami Janusza Domagalika"

• Weronika Pawlusińska, Zuzia Nowak, Marta Gąsiorek, Kamila Chechelska -twórczynie fotoreportażu "Magia słów – w świecie Barbary Gruszki-Zych"

• Julka Wysocka, Natalia Witas, Miriam Zmarzły - twórczynie fotoreportażu "Życie z paletą – Jan Powałka z synami"

Licznie zgromadzona publiczność (młodzież, rodzice i bliscy młodych twórców, zaproszeni goście i członkowie SMCz) poznała założenia projektu, obejrzała zrealizowane filmy i podziwiła wykonane fotoreportaże. A na koniec były dyplomy i nagrody (pendrive) dla uczestników projektu i koordynatorów. Był też czas na dyskusje i rozmowy, na snucie planów o kolejnych przedsięwzięciach.