18 MAJ 2016

Biblioteka Inspiruje

Dzieci z dyplomami

W Tygodniu Bibliotek (09.05 – 15.05) Filia 1 zaprosiła seniorów na ,,Podwieczorek z planszówką''.

Była to dobra okazja do integracji i mile spędzonego czasu przy grach planszowych. Nie brakowało również tematów do rozmów, które mnożyły się przy apetycznie zastawionym stole. Zapowiadają się kolejne podwieczorki w bibliotece, o czym z przyjemnością informujemy.

W tym szczególnym czasie nie brakowało imprez dziecięcych.

To również odpowiedni moment na przypomnienie sobie zasad korzystania z biblioteki i pasowania 5 – latków z zaprzyjaźnionych przedszkoli, które od września powędrują do szkół, na czytelników. Składając uroczystą przysięgę zobowiązały się one do poszanowania książek. Na pamiątkę otrzymały ,,rektorskie czapki'' i dyplomy. Dodatkowym punktem imprezy był pokaz multimedialny, odpowiadający na pytanie - ,,Jak ma na imię patron bibliotekarzy?''. Dzieci poznały postać św. Wawrzyńca i św. Hieronima oraz innych obrońców ksiąg. Zdobyte wiadomości przydały się w części plastycznej. Pięciolatki bowiem zmagały się z dostosowaniem wizerunków patronów bibliotek z ich atrybutami, bawiąc się przy tym i ucząc. Natomiast grupa integracyjna z Przedszkola 7 mile spędziła czas na zajęciach ,,Drzeworyty w bibliotece'' wesoło pieczątkując” kartki papieru stemplami z różnych warzyw. Zaznajomiła się z historią i techniką drzeworytów, należących do druku wypukłego. Dzięki książkom i wyświetlanym slajdom zobaczyła ciekawe drzeworyty, w tym jeden z najstarszych, z 1424 roku, odnaleziony w austriackim klasztorze Buxhein.

W myśl hasła Tygodnia Bibliotek - Biblioteka Inspiruje, w Filii nr 1 można było obejrzeć również wystawę „Książka od kolebki''.

Przedstawione informacje opowiedziały historię książek, natomiast wystrój książnicy nawiązywał do biblioteki XXI wieku.